"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yılanların Öcü Kitap Özeti

Yılanların Öcü Kitap Özeti – Fakir Baykurt

Fakir Baykurt tarafından 1954 yılında kaleme alınan Yılanların Öcü romanında köy hayatı anlatılıyor ve olaylar Karataş köyünde geçiyor. Romanın özetini paylaşmadan önce romanda yer alan kahramanlara yer vermek istiyorum.
Yılanların Öcü romanında yer alan karakterler şunlardır:
Irazca
Kara Bayram (Irazca’nın oğlu)
Deli Haceli
Haçça (Irazca’nın gelini)
Fatma (Haceli’nin karısı)
Kaymakam
Muhtar
Ahmet ve Şerife (Irazca’nın torunları)

Romanda yer alan karakterlerin isimleri bu şekilde. Romanın özeti:
Irazca, oğlu Kara Bayram, gelini ve torunları ile Karataş köyünde yaşamaktadır. Evleri çok nemli olduğu için Deli Haceli ile karısı Irazca’nın evinin önüne bir ev yaparlar.
Bu sırada köye kaymakamın geleceği şeklinde bir haber alınır. Bu nedenle çeşitli hazırlıklar yapılmaya başlar. Deli Haceli Kara bayramın kuzusunu çalmak için bir plan yapar. Köyün muhtarı da ona destek olur, Kara Bayram’ın hem kuzusunu çaralar hem de üstüne falakaya yatırıp döverler. Bunu gören Irazca öfkelenir ve intikam almaya karar verir. Deli haceli’nin yeni yapmaya başladığı evin temellerini doldurur. Oğlu da kerpiçleri kırıp parçalar. Sabah bunu gören Deli Haceli çok sinirlenir ve Haçça’ya taş atar. O sırada hamile olan kadın düşük yapar. Irazca bunun üzerine gidip kaymakamın yolunu bekler. Kaymakamı köye ulaşmadan karşılayıp ona olanları anlatır ve hakkının verilmesi için yardımcı olmasını ister. Kaymakam onu haklı bulur ve köye ulaştığında muhtardan Irazca’nın hakkın ı vermesini talep eder. Muhtar korkup hemen Deli Haceli’ye olan desteğini keser. Kara bayram’la diyaloga giren muhtar olayı çözmeye çalışır. Ancak Kara Bayram ikna olmaz ve gidip dava açacağını söyler. Bu sırada Kara Bayram ve Fatma arasında ilişki vardır ve Haceli’nin bundan haberi yok.

KİTABIN KONUSU

Kitap, yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahramanı Bayram ve onun haklı mücadelesi.

KİTABIN ÖZETİ

Bayram, köyünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış, ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye, ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan Haceli, Bayram’ın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için, daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından, sürekli Haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır. İş öyle bir duruma varır ki muhtar Bayram’ı razı etmek için ayarladığı birkaç adamla dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen Bayram hakkını savunur. Ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar. Bayram’ın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda, dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar. Ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde, köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayram’ın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak Bayram’a verir. Fakat, bu olayların şokunu üstünden atamayan Bayram’ın annesi delirir.

KİTABIN ANA FİKRİ

İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez.Fakat,etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN, ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

BAYRAM: Delikanlı,mert,cesur,sözüne güvenbilir bir delikanlıdır.

HACELİ: Pısırık,toplumun arkasına sığınan,bencil bir kişilik yapısına sahiptir.

IRAZCA ANA: Evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır.

MUHTAR: Para düşkünü,sadece kendini düşünen bencil birisidir.

Romanda geçen olaylar insanı etkileyen olaylardır. Muhtarın haksız olmasına karşın dayakla bir işi halledebileceğine inanması gerçekten toplum için derin bir yaradır.

KİTAP HAKKINDAKİ GÖRÜŞLER

Kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır.Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ
Fakir Baykurt; 1929 doğumludur. Babası 1938, annesi 1978’de ölmüştür. Baykurt, ilkokulu Akçaköy’de bitirmiş, sonra Isparta’daki Gönen Köy Enstitüsü’ne girmiştir. Buradan 1948’de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken MEB kararıyla, Yılanların Öcü adlı romanı bahane edilerek, öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O, sanata şiirle başlamıştır. Yılanların Öcü adlı romanıyla da 1970’te TRT Roman Başarı Ödülü’nü, 1971’de TDK Roman Armağanı’nı, Kara Ahmet Destanı ile 1978 Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan Yılanların Öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir. Fakir Baykurt 2000’de Almanya’da vefat etmiştir.