"Enter"a basıp içeriğe geçin

Toprak Uyanırsa Kitap Özeti

Toprak Uyanırsa Kitap Özeti Şevket Süreyya Aydemir

KİTAP ÖZETİ

KİTABIN ADI: TOPRAK UYANIRSA (Ekmeksizköy Öğretmeninin Hatıraları)

KİTABIN YAZARI: ŞEFKET SÜREYYA AYDEMİR

KİTABIN TÜRÜ:ROMAN ,437 sayfa, Remzi kitabevi,Birinci basım: 1963, On birinci basım:2008

Romanda bir ilkokul öğretmeninin hatıraları anlatılır.

Romanın baş kişisi,emekli olduktan sonra,maaşını yetiremeyen,bakkalın manavın önünden geçemez olan,arkadaşları ve eşi tarafından gereksiz görülmeye başlayan emekli bir öğretmendir.

Kahramanımız,milli eğitimden tekrar görev ister ve Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı,Eskişehir sınırında “Keltepe” isimli bir köye taini çıkar.Roman’da bundan sonra başlar. Köye varıncaya kadar gördüğü ve karşılaştığı her şey olumsuzdur. Köy bir bataklıktır.Köylülerin bir çoğu sıtmadan ölmüştür.Kalanlar da çelimsiz ve bakımsızdır. Köyün köpekleri bile ısıramayacak kadar cılızdır. Okul yoktur. Okulun yerine köyün muhtarı davar katmaktadır. Köy bir Yörük köyüdür. İlk gün köyün imamının yanına misafir olur. Yemek olarak soğuk bir pilav gelir ama sinide ekmek yoktur. İmam bu köyde her istendiğinde ekmek bulunamayacağını, köyün çok fakir olduğunu söyler. Öğretmen ile köyün imamı,köyün adını “Ekmeksiz köy” koyarlar.

Bir yolunu bulup köyden kaçmayı düşünen öğretmen,köyü ve köylüleri tanımaya başlayınca bu düşüncesinden vazgeçer. Köylüler de öğretmene alışırlar. Öğretmenin köyün önceleri ormanlık olduğunu,kekliklerin her tarafta öttüğünü,hatta “Keklik Pınarı” isimli bir pınarın olduğunu,köylülerin mutlu ve huzurlu olduğunu,ancak ağaçların tamamen kesilmesi sonucunda, köyün yakınından geçen derenin yamaçları toprağı taşıyamadığından kayarak büyük bir bataklık oluşturduğunu öğrenir. Bataklıkta yetişen sivrisineklerin taşıdığı sıtma hastalığı köyün viran olmasına neden olmuştur. Öğretmen bütün bunları öğrenince köyden kaçma düşüncesinden vazgeçer. Köyde kalıp köyün eski mutlu ve huzurlu günlerine kavuşturmayı düşünür.

Romanımızın kahramanı,ilk olarak bataklığı kurumayı planlar. Vali,vali yardımcısı ve kaymakamla görüşür. Düşüncesini anlatır. Özellikle Polatlı’ya yeni gelen kaymakam çok ilgi gösterir. Çünkü kaymakamın da böyle bir planı vardır. Sonuçta bataklık kurutulur. Bataklığın yerinde çok büyük ve verimli araziler otaya çıkar. Pancar ekerler. Çok para kazanırlar.Okulu da yeniden yaparlar. Hayvancılık yaparlar. Bir çok üretim kooperatifi kurarlar.

Köy eski canlılığına tekrar kavuşmuştur.Öğretmen sayısı bile üçe çıkar. Köyün adını da “Keklik Pınarı” olarak değiştirirler. Öğretmen bu köyde on yıl kalır.On yılın sonunda öğretmen bir işe yaramanın,bir iş başarmanın mutluluğuyla evine döner.

ROMAN HAKKINDA BENİM ELEŞTİRİM

OLUMLU ELEŞTİRİ: Yazarımız Şevket Süreyya AYDEMİR bu romanında çok güzel bir konuyu işlemiştir. Son derece açık ve sade bir üslup ile kaleme almıştır. Roman 437 sayfadır. Çok akıcıdır. Ülkemizde ki erken yaşta emekliye ayrılıp kahve köşelerinde vakit öldüren insanlara bir ders niteliğindedir. Ayrıca el birliğiyle çalışınca bir bataklığın gül bahçesine dönüşebileceğinin kanıtıdır.Herkes mutlaka okumalıdır.

OLUMSUZ ELEŞTİRİ: Bazı konular çok abartılmış gibi geldi bana. Mesela Valinin, vali yardımcısının ve kaymakamın öğretmeni karşısına alıp uzun uzun sohbet etmesi,hem de mesai saatinin bitiminden sonraya kadar sohbet etmesi bana çok abartılı geldi. Belki romanın yazıldığı 1960 lı yıllarda öyleymiştir. Ama günümüzde,bırakın valiyi kaymakamı okul müdürü bile öğretmeni karşısına alıp beş dakika sohbet edemez olmuştur. Her şeye rağmen Yazarımızın kalemine sağlık. Mutlaka Okunması gereken bir yapıt