"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti – John Steinbeck

Fareler ve İnsanlar, (İngilizce: Of Mice and Men), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir novella (uzun hikâye)dır . İlk defa 1937 yılında yayınlanan eser, iki gezgin çiftlik işçisi olan George Milton ve Lennie Small’un Büyük Bunalım sırasında Kaliforniya’da yaşadıkları trajik olayları anlatır.

1920’lerde kendisi de evsiz gezici bir çiflik işçisi olan Steinbeck’in kendi deneyimlerine dayanan novellasının başlığı, Robert Burns’ün To a Mouse (Bir Fareye) isimli şiirinden alınmıştır. Scots dilinde yazılan şiirin sıkça alıntılanan iki dizesi şöyledir: “The best laid schemes o’ mice an’ men/Gang aft agley (En iyi planları farelerin ve insanların/Sıkça ters gider”).

ABD’de orta öğretimde okunması zorunlu kitaplardan biri olan Fareler ve İnsanlar, karakterlerinin saldırgan ve bayağı dili sebebiyle sıkça sansüre hedef olmuş, bu yüzden de American Library Association tarafından 21. yüzyılın en fazla sorgulanan kitapları arasında gösterilmiştir.

Fareler ve İnsanlar Konusu
Zeki ve kinik bir adam olan George Milton ile ismiyle tezat oluşturacak şekilde iri ve çok güçlü ama akli dengesi bozuk olan Lennie Small, Büyük Bunalım sırasında çiftlikten çiftliğe dolaşarak iş arayan göçmen toprak işçilerinden ikisidir. Kaliforniya’daki Salinas Vadisi’nde, Soledad yakınlarında bir çiftlikte iş bulurlar ve para biriktirmek için çalışmaya başlarlar. Kendilerine ait bir parça toprak edinip oraya yerleşmeye dair ortak bir hayalleri vardır. Lennie bu hayali George’a defalarca anlattırır ve en çok da besleyip okşayabileceği yumuşak tavşanlarla ilgili kısmını sever. George da Lennie’nin bu takıntısını, onu korumak için, başını belaya sokarsa tavşanlara bakmasına izin vermeyeceğini söyleyerek kullanır. İkili, daha önce çalışmakta oldukları Weed’deki çiftlikten, Lennie’nin yumuşak şeylere dokunma takıntısıyla bir genç kadının elbisesini okşamasının tecavüz girişimi olarak görülmesi sebebiyle kaçmışlardır. Yeni çiftlikte, ikilinin hayali gerçek olmaya daha da yaklaşır. Yaşlı ve bir elini çiftlikte kaybetmiş bir işçi olan Candy, ikiliyle parasını birleştirmeyi ve böylece ay sonunda hayallerindeki çiftliği satın almayı önerir. Ancak bu hayal, çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’nin genç ve güzel karısının Lennie tarafından saçını okşamaya çalışırken yanlışlıkla öldürülmesiyle suya düşer. Curley hemen bir linç grubu oluşturur. Diğer işçiler gibi yalnızlık ve acı dolu bir hayat sürmeye mahkûm olduğunu anlayan George, arkadaşının, intikam peşindeki Curley tarafından vahşice öldürülmesini istemez. Lennie’yi onlardan önce bulur, hayallerindeki çiftliği anlatarak sakinleştirir ve kafasının arkasına dayadığı silahı ateşleyerek öldürür.

Fareler ve İnsanlar Karakterler
George Milton: Lennie ile arkadaşlık eden zeki bir adam. Lennie’yi korur ve onunla birlikte daha iyi bir hayat sürmenin hayallerini kurar.
Lennie Small: George ile birlikte dolaşan, akli dengesi bozuk ama çok güçlü bir adam. George ile satın alacakları çiftlikte tavşan beslemeyi hayal eder.
Candy: Bir elini çiftlikte kaybeden ve çalışabileceği günlerin sonuna yaklaşan bir işçi. Lennie ve George’un çiftlik alma hayaline ortak olmak ister.
Candy’nin köpeği: Yaşlı ve sakat olduğu için Carlson tarafından vurularak öldürülür. Köpeğin öldürülüş biçimi, Lennie’nin sonu hakkında bir öngörüdür.
Curley: Patronun oğlu olan kavgacı bir genç adam. Yarı profesyonel boksördür. Karısını kıskanır ve korumaya çalışır, bu sebeple Lennie’den baştan beri hoşlanmaz.
Curley’nin karısı: Curley’nin, güvenmediği genç ve güzel karısıdır. Diğer karakterler ondan “Curley’nin karısı” şeklinde bahsettiği için, eserdeki isimsiz tek karakterdir. Bu karakterin kendine has bir kişiliğe kavuşturulmamış olması, eserdeki varlık sebebinin de altını çizer: Steinbeck’e göre “o bir kişi değil bir semboldür. Lennie’nin gözünü boyamak – ve ona tehlike oluşturmak – dışında bir işlevi yoktur.”
Slim: Ustabaşıdır. Curley’nin saygılı davrandığı tek karakterdir ve diğer tüm karakterlerden de saygı görür.
Crooks: Çiftlikteki tek zenci işçidir. Candy gibi sakattır. Bir atın tekmelemesi sonucunda kambur kalan sırtı sebebiyle bu ismi (İngilizce’de crook, kanca anlamındadır) almıştır. Diğer işçilerden ayrı bir yerde yaşar ve ayrımcılığa maruz kalır.
Carlson: Candy’nin köpeğini gözünü kırpmadan öldüren çiftlik işçisidir.
Whit: Çiftlikteki işçilerden biridir.
Patron: Curley’nin babası, çiftliğin sahibidir.
Clara teyze: Geçmişten bahsedilirken adı geçen, Lennie’nin teyzesidir. Lennie, onun ölümüyle ortada kalmıştır.

Fareler ve İnsanlar Temalar
Steinbeck’in İnci isimli romanı gibi, Fareler ve İnsanlar da insan olmanın doğasını ve bireyin evrende kendini konumlandırma çabasını açıklamaya çalışır. Steinbeck bu yolla, birçok temaya değinir: hayaller, yalnızlık, zenginliğin zulmü getirmesi, güçsüzlük ve geleceğe güvenle bakamama ya da kadercilik.

Steinbeck kitap boyunca hayallere vurgu yapar. George bağımsızlığı, kendi kendinin patronu olmayı, bir çiftliğe sahip olup “birisi” olabilmeyi hayal eder. Lennie’nin hayali ise George ile birlikte kendi çiftliklerine taşınmak ve orada yumuşak şeylere dokunma saplantısını karşılayacak şeyler yapabilmektir. Candy, ölen köpeği ile kaybettiği sorumluluğa yeniden kavuşmak ve George’un yanında kendine yaşlılık günlerinde kalacak bir yer bulabilmek ister.
Crooks özsaygısını tekrar kazanabileceği, kabul edilip güvende olabileceği bir yerde yaşamayı düşler. Curley’nin karısı ise, Curley ile evlenerek kaybettiği ünlü olma şansını tekrar yakalamak ve bir aktris olmak ister.

Yalnızlık bir çok karakterin hayatında öne çıkan bir faktördür. Candy, köpeği öldürülünce yalnız kalır. Curley’nin karısı yalnızdır çünkü kocası umduğu gibi kendisine arkadaş olacak biri değildir. Yalnızlığını çiftlikteki diğer erkeklerle flört ederek gidermeye çalıştıkça Curley’nin kıskançlığı ve hırçınlığı artar. George ile Lennie’nin birlikteliği de yalnızlığın bir sonucudur. Crooks bu temayı eserde şu sözlerle vurgular: “Kimsesi yoksa adam delirir. Kim olduğu hiç fark etmez, yeter ki yanında olsun.” Yazar bu temaya yapılan vurguyu, öyküyü “Soledad” şehrine yakın bir yerde kurgulayarak artırmıştır, çünkü şehrin adı İspanyolca’da “yalnızlık, tek başınalık” anlamına gelir.

Yalnızlığı yok edecek bir arkadaşlık ihtiyacının yanı sıra Steinbeck, insanların çeşitli davranışları sebebiyle yalnızlığın nasıl çoğaldığını da vurgular. Örneğin Curley’nin kıskanç davranışları karısının daha da yalnız kalmasına sebep olur, çünkü çiftlikteki diğer erkekler ondan uzak durmayı tercih eder. Sürekli alay edilen Crooks, yatakhane yerine ahırda kalmaya zorlanınca yalnızlığı artar.

Steinbeck’in karakterleri, zihinsel, ekonomik ya da sosyal sebeplerden dolayı genelde güçsüzdür. Tüm karakterlere göre en yüksek fiziksel güce sahip olan Lennie’nin, çiftlik işçileri arasında etrafındaki kişilerden saygı görmesi beklenir. Ancak zihinsel yetersizliği, fiziksel gücünün önüne geçerek Lennie’yi de güçsüz kılar. Büyük Bunalım’dan etkilenmiş bir toplumun fertleri olan diğer karakterler ise ekonomik sebeplerle güçsüzdür. George, Lennie ve Candy bir çiftlik satın almak isterler ancak, yeterli paraları olmadığı için bunu başaracak güçte değildirler.

Fareler ve İnsanlar Yazılışı
Fareler ve İnsanlar Steinbeck’in roman-oyun olarak adlandırılabilecek türdeki ilk denemesiydi. İkişer bölümden oluşan üç perdeyi içeren eser, hem bir novella hem de bir tiyatro oyunu olarak yazıldı. Yazar, tiyatroda aynen oynanabilecek bir roman, ya da roman gibi okunabilecek bir oyun yazmaya çalışmıştı.

Steinbeck bu kitabı, Gazap Üzümleri ile bir arada, Monte Sereno, California’da yazdı. Yazar eserin ilk başlığını Something That Happened olarak belirlemişti, ancak Robert Burns’ün To a Mouse şiirini okuduktan sonra bu başlığı değiştirdi. Bu şiirde anlatıcı, tarlasını çapalarken bir farenin yuvasını bozduğu için duyduğu üzüntüyü anlatır.

FARELER VE NSANLAR

Lennie ve George çok iyi anlaşan iki dosttur.Birlikte çalışıp para kazanabilecekleri bir çiftlikte işe girmeye karar verirler.Otobüs şoförüne zor gelince onları çiftliğin beş kilometre uzağında indirir. İşe girmeden bir gün önce Salinas Nehri’nin kıyısında bulunan vadide günlerini geçirirler.Akşam yemeğini yedikten sonra biraz sohbet ederler.George arkadaşına eğer başına bir şey gelirse burada saklanması gerektiğini söyler.Sabah olup çiftliğe geldiklerinde patronla tanışırlar.Lennie ve George’a birkaç soru sorar. George önceden Lennie’ye konuşmaması gerektiğini söylediği için Lennie cevap vermez.Konuşursa aklının olmadığı ortaya çıkacak ve işe alınmayacaklardır.Bu durum patronun dikkatini çeker ve George’un,Lennie’yi kullanıp parasını yediğini düşünür. George ise onun kuzeni olduğunu anlatıp yalan söyler. Yaşlı adam Candy ile biraz sohbet ettikten sonra içeriye patronun oğlu Curley gelir ve ne zaman geldiklerini sorar. Lennie cevap vermeyince sinirlenir.Bunun üzerine George,Curley’den hoşlanmaz.Birkaç dakika sonra kapıda Curley’nin karısı görünür.Lennie kızın güzelliğinden etkilenir. George arkadaşına kızar.Bu kadının cilveli tavırlarını beğenmez.Daha sonra uzun boylu,ağır başlı olan adam Slim yatakhaneye gelir.George’a ne zaman geldiklerini sorar. Sohbet ettiklerinde içeriye Carlson adında koca göbekli, İriyarı bir adam gelir ve tanışırlar.Slim’in köpeğinin yavruladığını Candy’ye söyler.Çoban köpeğinin artık yaşlanıp, leş gibi koktuğunu ve köpeğin vurulması gerektiğini anlatır.Yaşlı adam ilk başta istemese de kabul eder. George, Slim’in yavru köpeklerinden Lennie’ye bir tane ister. Slim yavru köpeklerden birini Lennie’ye verir ve Lennie o geceyi ahırda geçirir.Bir süre sonra silah sesi duyulur.Candy üzüntüden yatağına uzanmış şekildedir. Yatakhanede oturduklarında Curley içeriye girer ve telaşlı bir şekilde karısını sorar.Dışarıya çıktıktan sonra George ve Lennie kendilerine ait küçük bir çiftliğin hayalini kurarlar.Candy de çiftliklerinde onlara yardım edebileceğini söyler. Sohbet ettiklerinde içeriye yeniden patronun oğlu Curley,yanında da Slim gelir.Karısının Slim ile olduğunu düşünür ve Slim itiraz eder.Lennie hayal ettiği çiftliği düşünüp güldüğünde ona sinirlenir. Lennie’ye saldırarak onu döver.Lennie’nin yüzü kanlı şekildedir.George, Lennie’ye ona saldırması gerektiğini söyler ve Lennie kocaman elleriyle Curley’nin elini parçalar.Curley’e bir şey soracak olurlarsa elini makineye kaptırdığını söylemesini isterler ve onu hastaneye götürürler.

Yalnız kalan Lennie, ahırdaki yavru köpeklerin yanına uğrarken küçük bir kulübede yalnız başına oturan Crooks’u görür ,yanına gider.Crooks ilk başta zenci olduğu için içeri girmesini istemez.Lennie içeri girer ve Crooks’a hayalini anlatır.Crooks,bunun asla gerçekleşmeyeceğini ve George’un , Lennie’yi terkedip biriktirdikleri paraları tek başına yiyeceğini söyler.Lennie,Crooks’un söylediklerini doğru bulmayarak itiraz eder.Birkaç dakika sonra içeri Candy gelir ve biraz konuştuktan sonra George’un geldiğini görünce yatakhaneye giderler.Sabah olunca Lennie yavru köpekleri okşamak için ahıra gider.Daha sonra yavruyu elleriyle sıkıp onu öldürür.Küçük bir çukur açıp yavru köpeği içine koyar.George’un artık tavşanları okşamasına izin vermemesinden korkar.Curley’nin karısı ahıra gelir.Lennie ilk başta George izin vermediği için konuşmak istemez ve kız ona yanaşmaya çalışır.Curley’yi sevmediğini söyler ,böylece sohbet uzayıp gider.Kıza yumuşak şeyleri okşamayı sevdiğini söyleyince kız saçlarını okşatır.Kocaman elleriyle kızın saçını okşayan Lennie’nin elleri kızın saçına yapışır.Çığlık atan kızın ağzını kapatır. Daha fazla dayanamayan Lennie,kızın boynunu yanlışlıkla kırar ve kız ölür. Kızın ölü bedenini samanlıklarla örter. George’un dediği gibi başına bir bela gelirse çalılıkta saklanması gerektiği aklına gelir ve çalılığa gidip orada saklanır. Candy, Lennie’yi aramak için ahıra gelince kızın öldüğünü görür ve George’u çağırır. Kızın ölü bedenini görünce şaşkınlıkla bakarlar,bunu Lennie’nin yaptığını düşünürler.

İşçiler, bu işin içinde George’un olduğunu düşünmesinler diye George önceden yatakhaneye gider.Birkaç dakika sonra Candy,işçilere Curley’nin karısının öldüğünü söylemek için yatakhaneye gelir ve hep birlikte ahıra doğru giderler.Çok sinirlenen Curley ve işçiler tüfeği alıp çalılığa giderler. Lennie tek başına çalılıkta oturmaktadır. Bunun üzerine George arkadaşının yanına gider. Sohbete daldıklarında, Carlson’un tabancasını aldığı için George tüfeği eline alıp Lennie’yi vurur. Slim, George’un yanına gelir ve doğru bir şey yaptığını söyler.

ROMANIN BAŞKAHRAMANLARI=Lennie ve George

BAŞKAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ= Lennie=Kocaman gözleri baygın bakan,çirkin suratlı,geniş ve düşük omuzlu,iriyarı ve güçlü birisidir.Zeka özürlüdür.Fare,tavşan,köpek gibi hayvanları okşamayı çok sever.

George=Lennie’nin çok yakın olduğu arkadaşıdır.Ufak tefek çevik,keskin ve sert hatları olan esmer yüzlü birisidir.

YARDIMCI KAHRAMANLAR=Candy,Curley,Curley’nin karısı,Slim,Carlson,Crooks

YARDIMCI KAHRAMANLARIN ÖZELLİKLERİ=

Candy=Çiftlikteki temizlikçidir.Uzun boylu,düşük omuzlu,yaşlı birisidir.

Curley=Patronun oğludur.Esmer tenli,kahverengi gözlü,kıvırcık saçlı,sıska,kendini beğenmiş ufak tefek bir gençtir.Ayrıca usta bir boksördür.Kendinden iri birisini görmeye dayanamaz.

Curley’nin karısı=Süslü,güzel,gözü dışarıda bir kadındır.Ruj sürülü dolgun dudaklı ve ağır makyaj yapılı olan iri gözlü birisidir.

Slim=Uzun boylu,ıslak,uzun ve siyah saçlıdır.Ağır,saygın bir kişiliğe sahip olan,güzel ve etkili konuşan birisidir.Çiftliğin prensi ve arabacıların başıdır.

Carlson=Koca göbekli,iriyarı bir adamdır.

Crooks=Zenci,gururlu ve ciddi bir adamdır.Her zaman temiz ve derli toplu,insanlarla arasına belli bir mesafe koyan birisidir.

MEKAN=Romanda olaylar vadi,çiftlik ve Crooks’un kulübesinde gerçekleşmektedir.

Vadi=Salinas Nehri’nin kıyısında uzanan,altın rengi yamaçlar ile kayalığın olduğu,her bahar canlanan söğütlerin,kalın dallarıyla gölün üstünde kavis çizen çınarların ve söğütlerin arasından geçerek çınarlar boyunca uzanan patikanın bulunduğu,yamaçlarının Gabilan Dağı’na tırmandığı vadi

Çiftlik=

Dış mekan(Ahır)=Geniş,bir ucunda tavana kadar uzanan saman yığınlarının olduğu ahırdır.

İç mekan(Yatakhane)=Loş ışıklı karanlığa bürünen,uzun,derme çatma ve iç duvarlarının beyaza boyandığı,duvarda kare şeklindeki pencerelerin ve sekiz tane yatağın bulunduğu kocaman bir yatakhanedir.

Crooks’un kulübesi=

Dış mekan(Crooks’un kulübesi)=Koşum takımlarının ve bitişiğinde ahırın bulunduğu küçük bir kulübedir.

İç mekan(kulübenin içi)=İçi samanla doldurulmuş bir yatak ile duvardaki askılarda tamir edilen kopmuş koşum takımlarının bulunduğu ve pencerelerin altında kocaman bir gübre yığınının olduğu odadır.

ZAMAN=Romanda zaman kavramı belirtilmemiştir.

ROMAN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM=

Romanı çok beğendim ama sonunun bu şekilde olmaması gerekirdi.Özellikle beğendiğim cümleler şunlardır.

-“Bizim gibilerin ailesi yoktur.Biraz paraları olduğunda hemen harcayıp bitirirler.Onları düşünen tek bir kişi bile yoktur bu dünyada…”

“Ama biz öyle değiliz,’’diye sevinçle bağırdı Lennie. “Şimdi bizi anlatsana.’’

“Ama biz öyle değiliz’’dedi sonra.

“Çünkü…’’

“Çünkü sen varsın benim yanımda ve …’’

“Ben varım senin yanında.Biz ikimiz hep birbirimizin yanındayız,işte böylece bizi düşünen biri var bu dünyada.’’