"Enter"a basıp içeriğe geçin

Almanya Üniversite Fiyatları

Almanya Üniversite Fiyatları

Çoğu insan Almanya’da üniversite okumanın oldukça maliyetli olacağına inanır. Ancak durum bunun tam tersidir. Almanya’da okumak bir çok kişinin düşündüğünün aksine olduça hesaplıdır. Bu yazımızda Almanyada okumanın maliyeti hakında bilgi verirken, doğru bilinen bazı yanlışlara da değineceğiz. Yazının sonunda aylık harcamaları içeren ufak bir liste de bulabilirsiniz.
 

Üniversite Ücretleri
Almanya’daki devlet üniversiteleri ücretsizdir. Sadece Türkiye’de de olduğu gibi dönem başına harç ödenmektedir.

Üniversitelerin harcı 0-375 € arasında değişmektedir. Daha yüksek harç alan üniversiteler, öğrencilerine ücretsiz veya çok uygun fiyatlara özel spor etkinlikleri ve gezileri sunar. Mesela harcı yüksek olan RUB Bochum’da Türiye’de 1.200 tl civarı olan bir dalış kursunu, basit birkaç ekipman aldıktan sonra 50 €’ya yapabiliyorsunuz.

RWTH Aachen’da kano kulübünde olan kişiler, 50-75 €’ya Fransa’da kano etkinliklerine katılıp tatil yapabiliyor.

Harcı düşük veya olmanyan üniversitelerde de Spor etkinlikleri ve dil kursları ( üniversite hazırlık almanca kursu hariç) ücretsiz oluyor.

Konaklama Giderleri
Konaklama için ödeyeceğiniz miktar evde mi yurtta mı yoksa WG’de (Wohngemeinschaft) mi kalacağınıza göre değişmektedir. Genel olarak Almanya’da yurt fiyatları 200-300 Euro civarında değişmektedir. Bu fiyatın içine internet, ısıtma, elektrik vb. dahildir. Yurtlarla ilgili daha detaylı bir yazıyı sitemizin ilgili sayfasında bulabilirsiniz.

WG’leri kısaca, öğrencilerin ortak yaşadığı bağımsız bir ev olarak düşünebilirsiniz. Buradan bir oda kiralamak isterseniz bunun maliyeti ortalama 150-400 Euro civarındadır. Bu skalanın oldukça geniş olmasının sebebi, evlerin birbirinden çok farklı olmasıdır. 150 Euro’ya da WG bulabileceğiniz gibi, 400 Euro’ya da bulabilirsiniz.

Eğer kendiniz ev tutmak istiyorsanız, bunun maliyetini bu yazıda belirtmek çok zor olacaktır. Almanya’da her eyaletteki emlak piyasası birbirinden farklıdır. München’de tutacağınız eve ödeyeceğiniz miktar ile Duisburg’a ödeyeceğiniz miktar arasında oldukça fark olması mümkündür. Genel olarak tek kişinin yaşayacağı bir ev için ortalama bir şehirde 350-450 Euro civarında ödeyebilirsiniz.

Yeme İçme Giderleri
Almanya’da yeme içme giderleri genel olarak bir kişi için, yemek evde yapılacaksa 150-200 Euro civarındadır. Ancak dışarıdan yemek istiyorsanız bu miktarın oldukça üzerine çıkabilirsiniz. Almanya’daki marketlerde, et, süt, ekmek vb. temel besin maddeleri hesaplıdır. Bu miktara gayet dengeli beslenebilirsiniz.

Ulaşım Giderleri
Ulaşım giderleri bir öğrenci için, üniversiteye ödediği harç karşılığında aldığı Semesterticket ile dengelenir. Semesterticket öğrencinin bulunduğu eyaletteki tüm toplu taşıma araçlarına (otobüs, tren, metro vb.) ücretsiz olarak binmesini sağlar. Bunun dışında Dil Kursu öğrencileri eğer üniversite bünyesinde bir dil kursuna gidiyorsa, genel olarak Semesterticket sahibi olabilir. Ancak ayrı bir dil kursuna gidiyorsa aylık bir ulaşım kartı alabilir. Bu da yaklaşık 50-100 Euro civarındadır.

Telefon, İnternet Giderleri
Cep telefonu faturalı ve faturasız olabilir. Ortalama 15-20 Euro civarındadır. İnternet için kalacağınız yere göre değişmektedir. Kendi evinizi kiraladıysanız internete aylık ortalama 20-30 Euro civarında ödeyebilirsiniz. Yurtlar’da internet ücretini ekstra olarak ödemezsiniz. WG’lerde ise payınıza düşen miktar kadar ödersiniz.

Sigorta
Almanya’da üniversite okuyan her öğrencinin bir sigorta yaptırması yasal olarak zorunludur. Bu miktar öğrenciler için ortalama 81 Euro civarındadır. Eğer Türkiye’de ailenizden sigortalıysanız, 25 yaşına kadar AT/11 belgesi alabilirsiniz. AT/11 belgesi ile Almanya’da sigortalı sayılırsınız. 81 Euro vermeniz gerekmez.

Eğlence, Kültür, Spor
Bu kategori için elbette ki herkes için kesin bir miktar vermek imkansız. Ancak genel olarak bazı temel aktiviteler için fiyat belirtilebilir. Örneğin bir sinema bileti için 8-15 Euro civarında ödeyebilirsiniz. Spor salonu ücretleri McFit gibi zincirlerde aylık 20 Euro tutmaktadır. Üniversite bünyesinde çeşitli aktiviteler, kurslar genelde ya çok cüzi bir miktardır ya da ücretsizdir.

Aylık Harcamalar Toplam
Konaklama: 200-450 Euro
Yeme içme: 150-200 Euro
Ulaşım: 0-100 Euro
Telefon, internet: 20-50 Euro
Giyim: 50 Euro
Sigorta: 0-81 Euro
Eğlence, Kültür, Spor: 50-70 Euro
Üniversite Giderleri: 50-100 Euro                                                                                                                             TOPLAM (En Az ve En Pahalı): 550 Euro ila 1100 Euro arasında.
Örneğin yurtta ya da WG’de kalır, yeme içmeyi evde hallederseniz harcayağınız para elbette daha az olacaktır. Genel olarak Almanya’da ortalama bir öğrenci 550-600 Euro civarında çok rahat geçimini sürdürebilir.

Genelde öğrenci vizesi yılda 180 saat çalışma izni ile verilir. Bu sizin yarım gün bir yerde çalışmanıza hakkı verir.

Bu şekilde geçiminizin büyük çoğunluğunu ve hatta paranızı dikkatli harcarsanız tamamını bile sağlayabilir.

Almanya’da okurken ne gibi avantaj ve haklarınız olacak

1. Çeşitli uluslararası kalifikasyon ve bölümler
Alman üniversiteleri uluslar arası büyük bir üne sahiptir ve Avrupa’da en çok üniversiteye sahip olan ülkedir. Alman üniversitelerinde akademik eğitim alabileceğiniz çok fazla bölüm mevcuttur.
10.000 ‘den fazla bölüm her öğrencinin en iyi şekilde gelişmesi ve kendi özelliklerine ve yeteneklerine uygun bölümleri seçebilmesi için fırsat sağlamaktadır.Lisans programları 3 yıl, Master programları 2 yıl sürmektedir

2. Öğretim ve araştırma, teori ve pratik arasındaki yakın bağ
Almanya’da Üniversiteler temel araştırmalara büyük önem verirler. Dünyanın her yerinden bilim adamları araştırma projeleri gerçekleştirmektedir. Öğretim ve araştırma, teori ve pratik arasındaki bu yakın ilişki, Alman üniversitelerinde eğitim temelini oluşturmaktadır.

3. Daha iyi gelişim ve kariyer fırsatları
Küreselleşen bir dünyada sadece bir yabancı dil profesyonel iş hayatı ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve rekabetçi olabilmek için yeterli değildir. Bilim veya ekonomik alanda, ikinci bir yabancı dil öğrenmek şarttır.
Almanca, Avrupa’da en çok konuşulan dildir.
Almanya Avrupa’nın 3. büyük ekonomisine sahiptir. Almanca önemli bir ticari dildir.
Almanca bilim dilidir.

4. Düşük öğrenim ücretleri ve geçim masrafları
Almanya’da göçmenlik bürosu yurt dışından gelen öğrenciler için mevcut olması gereken aylık gelir miktarını 580 € olarak belirlemiştir.

5. Lisans + yüksek lisans derecesi
Almanya’da lisans sonrası, yüksek lisans programlarına doğrudan, sınavsız başlayabilirsiniz

Almanya’da okurken ne gibi avantaj ve haklarınız olacak

Üniversite öğrencileri Almanya’da pek çok imkandan yararlanmaktadırlar. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanırsınız. Sağlık sigortanızdan yasal sigorta olarak bir çalışanla aynı kapsamda hizmet alırsınız. Sağlık kuruluşlarında herhangi bir ücret ödemezsiniz. Yabancı öğrenci statüsünde haftalık 20 saat, yıllık 180 yarım gün çalışma hakkınız var. Alanınızla ilgili birçok staj ve iş imkanlarını değerlendirebilmektesiniz. Öğrenci statüsünde çalışırken kazancınız belirli bir tutara kadar vergiden muaf olmaktadır.

Almanya’da Tahmini Yaşam Giderleriniz

Almanya’yı eğitim ve yaşam giderleri açısından dünyadaki birçok ülke ile karşılaştırdığınızda, çok daha ekonomik olduğunu fark edeceksiniz. Almanya’da eğitim standartları İngiltere, ABD ve Kanada ülkeleri gibi yüksek olmasına rağmen yaşam ve eğitim masrafları çok daha uygundur.
Aşağıdaki yaşam masrafları yaklaşık olarak verilmiştir.

Almanya’da Dil Kursu esnasında harcamalar:

Yurt Kirası: 150-350 €/aylık
Sağlık Sigortası: 50 €/aylık
Gıda harcamaları: 200-300 €/aylık
Toplam: 400-700 €/aylık
Almanca Kurs Ücreti: 1000-1500 €/dönemlik

Almanya’da Üniversite eğitimi esnasında harcamalar:

Yurt Kirası: 150-350 €/aylık
Sağlık Sigortası: 50 €/aylık
Gıda harcamaları: 200-300 €/aylık
Toplam: 400-700 €/aylık
Almanya’da Üniversite Harcı: 500 €/dönemlik (eyalete bağlı)

Ev kiraları şehirden şehire değişiklik gösterebilir. Almanya’da gideceğiniz şehire göre kira ve özel giderlerinizin yüksekliği değişebilir. Öğrencilere tahsil edilen ulaşım kartı ile o eyalet içersinde tren, metro ve otobüsleri 6 ay boyunca kullanabilirsiniz.

Almanya’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Almanya’da üniversite eğitimi alıyorsanız, devlet size yılda 180 yarım veya 90 tam gün çalışma hakkı tanımaktadır. Almanya’da Bachelor veya Master eğitiminizi tamamlamışsanız bir yıl ‘Oturma izni’ verilmektedir. İş bulduğunuz takdirde size verilen ‘Oturma İzni’, ‘Çalışma İzni’ ne dönüşebilir.